שינוי מיקוד הקשב

טכניקה זו מיועדת לעזור לנו "להניח" למחשבות מכשילות וטורדניות, אחרי שטיפלנו בהן בדרכים שמוצגות בתוכנית, אך הן עדיין ממשיכות להטריד.

בתכנית בחינות בראש שקט ישנו מפגש העוסק בלמידה מעמיקה של טכניקה זו.
תקציר זה מיועד בעיקר לתרגול ולתזכורת, ואינו בא להחליף את הלמידה במסגרת התכנית.

גם לאחר שהגענו למסקנה שמחשבה מסוימת מיותרת, בלתי יעילה ולא רציונאלית – המחשבה עדיין עלולה "לקנן ולנקר" בראשנו. כאן ניתן להיעזר בטכניקת שינוי מיקוד הקשב.

הטכניקה "שינוי מיקוד הקשב" מבוססת על עקרונות מתוך מדיטציות שונות, שמקורותיהן במזרח. טכניקה זו עוזרת למוח לפעול באופן לא שגרתי: היא עוזרת לנו להיות במצב בו אנחנו מתבוננים באופן ניטראלי, ללא מעורבות רגשית, במשהו שמלחיץ אותנו (מחשבה טורדנית, רעש או מיחוש גופני), אך איננו מנסים להיפטר מגירוי זה. יחד עם זאת אנחנו גם לא מתחברים למחשבה המלחיצה, לא "נכנסים לתוך הסיפור שלה", אלא פשוט מניחים לה.

הטכניקה דורשת מינימום 5 דקות לתרגול בכל פעם, וכל המאריך הרי זה משובח. מומלץ לתרגל את "שינוי מיקוד הקשב" יום יום, כמו "תרגיל התעמלות" למוח, כדי שבעת הצורך נוכל פשוט להניח למחשבות בעזרת מודעות וקשב, שתורגלו מראש.

כלי זה מועיל במיוחד כאשר יש קושי להירדם לפני בחינה. תרגול לילה לפני השינה, "מנקה" את הראש (גם אם אין בחינה) ומאפשר הירדמות מהירה ושינה באיכות טובה יותר.

כדי לתרגל שינוי מיקוד הקשב לחץ~לחצי כאן. בתום ההשמעה, סגור~סגרי את החלון שנפתח וחזור~חזרי הנה.