ודאו שאתם גולשים באתר בדפדפן כרום, ושלחצתם על האייקון e שבראש הדפדפן

בחינות בראש שקט
 דו"אל:  סיסמה: זכור סיסמה כניסה
 ביטול   שכחתי את הסיסמה

ממצאים מתוך המחקר שנערך על התכנית

התכנית "בחינות ללא חרדה" המופעלת באתר זה נחקרה במסגרת דוקטורט בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. נביא כאן סיכום חלקי של התוצאות:

1. התוכנית עובדת ומגיעה לאפקטיביות מרשימה:

א. בעוד שקבוצת הביקורת (קבוצת ההמתנה) לא השתנתה במהלך שלושה חודשים, הרי שקבוצת הניסוי השתנתה באופן דרמטי בכל הנוגע לרמת חרדת הבחינות. הירידה ברמת החרדה עומדת על 40%-50%.
ב. בעוד שקבוצת הביקורת (קבוצת ההמתנה) לא השתנתה במהלך שלושה חודשים בהקשר לעמדות הלא-רציונאליות, הרי שקבוצת הניסוי השתנתה באופן דרמטי בכל הנוגע למידת האחזקה בעמדות אלה. (על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית, עמדות יסוד לא-רציונאליות עומדות בבסיסן של הפרעות שונות). הירידה במידת האחזקה בעמדות לא רציונאליות עומדת על 30-40%.הגרף הבא מראה את השינוי בעמדות היסוד של המודרכים בקבוצת הניסוי:

נדגיש כאן רק את העמדות שנמצאו יותר משמעותיות ביחס לחרדת בחינות - עמדות 1, 2, 3, ו-5, בהן ציוני ההתחלה נמצאו גבוהים במיוחד.

1.אני חייב לקבל מכולם אהבה ואישור בכל מחיר, ועליי להימנע לחלוטין מדחייה.


2.כדי להיות אדם בעל ערך, אני חייב להצליח בכל מה שאני עושה ואסור לי לעשות טעויות.


3.זה נורא ואיום כשדברים אינם מסתדרים כמו שאני רוצה.


5.אם מתעורר משהו מסוכן, מפחיד או לא ידוע - יש לעסוק בו, לחשוב עליו ולדאוג שלא יתרחש.בכל העמדות האלה יש ירידה משמעותית אחרי ההתערבות!
(אמנם גם בעמדות האחרות יש ירידה משמעותית, אך הן היו פחות גבוהות בתחילת התכנית).

2. התוכנית מצליחה לשמור על הישגיה לאורך זמן - התוצאות נשמרות הן לאחר שלושה חודשים במעקב הראשון והן לאחר כשישה חודשים במעקב השני.3. גודל המדגם:

א. התחילו את התכנית (במסגרת המחקר) 505 נבדקים.


ב. במסגרת קבוצת הניסוי סיימו את התכנית 227 נבדקים. רמות החרדה של אנשי קבוצה זו נבדקו בראשית התכנית, בסיומה ובמעקבים אחרי כשלושה ואחרי כשישה חודשים.


ג. בקבוצת הביקורת השתתפו 103 נבדקים. רמות החרדה של אנשי קבוצה זו נבדקו בראשית תקופת ההמתנה ובסיומה (אחרי כשלושה חודשים). במהלך תקופה זו הם לא השתתפו בתכנית.תוצאות המחקר מצטרפות לתוצאות של מחקרים אחרים בתחום, המראות שניתן להגיע להישגים משמעותיים ביותר בהפחתת חרדה דרך תכנית שוכנת אינטרנט. התוצאות גם מחזקות את הרושם שמתקבל מקריאת המשובים הנלהבים של משתתפי התכנית, כפי שהם מתפרסמים בסעיף עדויות משתמשים שבתפריט.

חזרה לעמוד הבית
 
 כל הזכויות שמורות: 2014 © משב
^ לראש העמוד ^